Евакуація та адаптація підлітків

Зміна місця проживання, особливо, якщо це інша країна, може викликати різні емоційні реакції у дітей:
нестійкий емоційний стан (від ейфорії позитиву емоцій до вкрай негативу);
занадто бурхливий прояв почуттів або, навпаки, закриття та блокування будь-яких емоцій
порушення поведінки (навіть у дітей, які зазвичай були слухняними);
проблеми спілкування з однолітками та дорослими (непорозуміння, конфлікти).
Як допомогти дитині?
Говоріть з дитиною, поясніть, що всі реакції дитини нормальні.
Важливо зберігати звичний режим життя дитини, створювати хоча б малий простір безпеки попри всі негаразди, навіть в умовах вимушеної міграції. Це дозволяє відновити почуття стабільності життя.
Якщо наближаються якісь важливі події (день народження, свята) – по можливості святкуйте їх, дотримуючись ваших сімейних традицій. Свято не варто відкладати на потім, на післявоєнний період, адже життя неможливо зупинити.
Можна разом з дитиною організувати екскурсії до цікавих місць.
Знайдіть і підтримуйте комунікацію дитини з друзями того місця, звідки ви переїхали. Спілкування та обмін інформацією між дітьми допоможе швидше адаптуватися. Це дозволить збалансувати емоційний стан дитини, наситити його позитивними враженнями.
Важливо продовжувати навчання. Це можна робити офлайн у місцевій школі, на тій території, де ви зараз перебуваєте, або онлайн в українській школі.
Якщо є можливість, можна продовжувати ті активності, в які була включена дитина вдома: займатися музикою, спортом, відвідувати мистецькі гуртки.
Слідкуйте за тим, щоб дитина достатньо рухалася, більше бувала на свіжому повітрі. Добрими є заняття спортом індивідуально або у групі.
По можливості залучайте дітей до волонтерської допомоги, спрямованої на підсилення України і кожного українця.
🇺🇦🇺🇦🇺🇦